Czym jest smog?

Smog to zjawisko unoszenia się nad miastem mgiełki spalin i drobnych pyłów. Smog składa się z:

  • Cząsteczek pyłowych o ziarnach poniżej 10 mikrometrów średnicy, znanych jako PM10. Cząstki wystarczająco małe, by przeniknąć do płuc. Mogą być to metale ciężkie, cząstki sadzy czy azbestu.
  • Pyłów o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, czyli PM2,5. Prócz płuc może przenikać również do krwi. Prawie 50% emisji PM2,5 pochodzi z kotłów przydomowych.
  • WWA, czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w tym benzo[a]piren. Jest to grupa organicznych występujących w węglu, ropie naftowej, koksie czy asfalcie. Benzo[a]piren można spotkać w dymie tytoniowym czy dymie ze spalania świec i drzew.

Smog w Polsce.

W Polsce debata publiczna nad jakością powietrza w naszym kraju została podniesiona zbyt późno. A sytuacja okazuje się bardzo ciężka. Do aglomeracji krakowskiej znanej z gigantycznych stężeń dołączyła również Warszawa, Wrocław i aglomeracja śląska. Niechlubny rekord smogowy padł w Skale pod Krakowem, gdzie normy zostały przekroczone o 2000% a stężenie PM2,5 osiągnęło zawrotne 1000 mikrogramów. Takim zanieczyszczeniem nie może się poszczycić nawet Pekin.

Smog na świecie.

Wśród naszych europejskich sąsiadów Polska jest królem smogu. 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii leży w Polsce. Prócz Polski znalazły się tam też miasta z Bułgarii, Czech czy Włoch.

Azja produkuje zdecydowanie najwięcej zanieczyszczeń powietrza. W Azji przodują Chiny i Indie, głównie z powodu przemysłu i brak jakichkolwiek norm zanieczyszczeń powietrza.

Skąd bierze się smog?

Pyły i szkodliwe substancje powodujące smog powstają w wyniku działalności człowieka, głównie przy procesie spalania. Im „brudniejsze” spalanie, tym więcej szkodliwych substancji. Przykładowo paliwa gorszej jakości  czy spalane śmieci uwalniają więcej szkodliwej substancji niż spalanie gazu, relatywnie czystego źródła energii. W Polsce producentami pyłów zawieszonych są głównie:

  • Samochody — jest ich za dużo na drogach i ulicach, ponadto wiele z nich ma przestarzałe systemy filtracji, lub wręcz właściciele pojazdów wycinają filtry spalin.
  • Niska emisja — czyli domowe piece na paliwa stałe, najczęściej węgiel i drewno. Wiele gospodarstw pali również śmieci.
  • Przemysł — huty, elektrownie węglowe czy kopalnie

Niska emisja i zanieczyszczenia to nie jedyny winowajca smogu. Prócz tego są również inne czynniki.

  • Zabudowywanie korytarzów powietrznych — by wiatr mógł wywiać zanieczyszczenia, potrzebne są wolne przestrzenie w zabudowie miejskiej, niestety w wielu polskich miastach zostały one zabudowane
  • Niewystarczająca ilość zieleni w mieście — rośliny pochłaniają smog, gdyby w miastach znalazło się więcej miejsca na tereny zielone, rośliny pełniłyby funkcję naturalnego filtra
  • Stare samochody zwłaszcza z silnikiem diesla.

Wpływ smogu na organizm człowieka.

Smog dostaje się do naszego organizmu poprzez płuca i oczy. Powoduje zespół suchego oka, a nawet zapalenie spojówek.

Do płuc smog dostaje się przez oddychanie. Niszczy pęcherzyki płucne i wywołuje zwyrodnienia płuc podobne jak u palaczy przez  obecność benzo[a]pirenu. Pył powoduje też choroby zatok i układu oddechowego. Cząsteczki PM2,5 są na tyle małe, że mogą przenikać do krwi, powodując choroby układu krążenia.

W Polsce w związku z powikłaniami związanymi ze smogiem umiera rocznie 45 000 osób. Najbardziej narażeni są palacze, osoby z chorobami układu krążenia, kobiety w ciąży, dzieci i seniorzy.

Szkodliwość smogu można porównać do szkodliwości palenia papierosów. Smog szkodzi całemu organizmowi i ciężko znaleźć obszar, na który nie miałby złego wpływu.  Powoduje niedotlenienie mózgu, kaszel, choroby oskrzeli. Statystyczny Krakowianin spędzający na polu 4 godziny dziennie wdycha rocznie równowartość  3,6 tysiąca papierosów. 10 papierosów dziennie. Wdychamy to wszyscy.

Prócz chorób, smog wpływa na nasze samopoczucie i odporność. W smogowym mieście ciężej jest wyleczyć się z choroby. Pojawiają się bóle głowy, ospałość i objawy niedotlenienia organizmu. Podczas alarmów smogowych znacznie wzrasta liczba zgonów.

Jak ochronić się przed smogiem?

Podczas alarmów antysmogowych powinniśmy unikać wychodzenia z domu. Jednak wiemy, że praca i obowiązki często nie pozwalają nam zostać w domu.  Ale smog obecny jest również w naszych domach, gdyż może przenikać przez mikro nieszczelności okien. Ponadto część wentylacyjna powinna być wyposażona w odpowiednie filtry.

Maski antysmogowe.

Ważne jest, by codziennie monitorować poziom smogu poprzez aplikacje takie jak Airly i w momencie, gdy zobaczymy niepokojące stężenia groźnych pyłów sięgnąć po maskę antysmogową z wymiennym filtrem, taką jak Cristal. Jest to idealne rozwiązanie na codzienną ochronę przed smogiem.

Maski antysmogowe ze specjalistycznym filtrem to skuteczna ochrona, na którą każdy z nas powinien sobie pozwolić. Pozwala ona zredukować przenikanie szkodliwych substancji do płuc o prawie 99%. Objawy takie jak ból głowy ustają, gdy nosimy maskę przeciwpyłową. Matki w ciąży nosząc maseczki antysmogowe chronią swoje nienarodzone dzieci. Nie zapominajmy o osobach starszych i dzieciach, one szczególnie narażone są na skutki działania smogu. Każdy, kto mieszka na obszrach objętych smogiem powinien zapewnić sobie tą podstawową ochronę.

Filtr Cristal 5-Warstwowy starcza na 1-2 tygodni użytkowania. Filtr powinniśmy zmienić, gdy zobaczymy, że jest już lekko szary. Filtry zostały sprawdzone przez firmę Filter Service, które określiły skuteczność filtracji próbek na 98,7%.

Maska Cristal świetnie przylega do twarzy, dzięki temu całość powietrza, którym oddychamy przechodzi przez filtr. Dzięki zastosowaniu zwiewnych materiałów oddychanie w masce Cristal nie jest utrudnione. Maska świetnie dopasowuje się do twarzy dzięki elastyczności.

Ponadto maska chroni przed drobnoustrojami i ochroni nas przed częścią chorób, roznoszonych głównie zimą. Prócz tego ochroni naszą twarz przed zimnem w chłodne zimowe dni.

W masce Cristal prócz ochrony postwiliśmy również na design. Wiemy, że maski antysmogowe mogą służyć nie tylko do ochrony osobistej, ale też do wyrażania samego siebie. Wierzymy, że koniecznością jest, aby chronić się przed smogiem, ale nie trzeba przy tym rezygnować z wygody i dobrego wyglądu. Mamy nadzieję, że nasza maska ociepli wizerunek masek antysmogowych i wierzymy, że maska Cristal sprawdzi się w każdy smogowy dzień.